22.01.2007 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prošlé potraviny za poloviční cenu?

Představitelům Regionální agrární komory Jihomoravského kraje se nezamlouvá, že se některé supermarkety zbavují znehodnoceného zboží tím, že jej prodávají za poloviční cenu. Podle nich tak veřejně ohrožují zdraví občanů České republiky.

„Některé obchodní řetězce si vytvořily svůj vlastní likvidační program zkažených potravin tím, že je zlevnily o padesát procent. To pokládám za trestný čin, neboť znehodnocené suroviny jsou podle mě biologické zbraně hromadného ničení,“ prohlásil předseda představenstva jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček, na tiskové konferenci počátkem ledna. Podle Hlaváčka je to především vina státu, neboť ten se v této věci nepostavil tak, jak měl a v podstatě „trávení lidí“ zlegalizoval. „Pokládám za skandální, když odpovědné orgány nečinně přihlíží k tomu, jak se prodávají prošlé potraviny. To je selhání úlohy státu a vůbec selhání celé Evropské unie,“ pokračoval Hlaváček a dodal, že to považuje za důvod pro odebrání licence. „Je to otázka zisku za každou cenu. Kdyby si to dovolil nějaký malý podnikatel, například soukromý řezník, tak mu zavřou krám. Jelikož se ale jedná o nadnárodní společnost, nikdo v této republice nemá odvahu zasáhnout,“ dodal Hlaváček. Přitom se v celé EU neustále mluví o bezpečných potravinách, a bezpečné znamená především zdravotně nezávadné.
Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Ivo Klemeš odpovědnost kontrolních orgánů odmítá. Za kvalitu zboží podle něj vždy ručí prodejce. "Inspekce provádí ročně přes dvacet tisíc kontrol v prodejní síti a s každým hříšníkem zahajujeme správní řízení. Pokud pan Hlaváček ví o nějakém případu takového prodeje v konkrétní prodejně, ať se co nejdříve obrátí na nejbližší inspektoráty SZPI nebo ČOI," řekl Klemeš.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down