01.10.2019 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prostor pro další produkci zeleniny

Celková rozloha skleníků na Farmě Bezdínek v Dolní Lutyni představuje 11 hektarů, v příštím roce se zlínská společnost NWT chystá rozšířit jejich plochu o dalších 3,5 hektaru a v budoucnu přibydou další hektary. Uvedl to vedoucí provozu Farmy Bezdínek Jan Fučík v rámci akce Poznej svého farmáře, kdy tato farma poprvé otevřela své brány veřejnosti, přičemž se těšila jejímu velkému zájmu. V současné době zaměstnává 250 lidí a jejich počet by se měl v horizontu pěti let zvýšit až na 500 lidí.

Fučík připomněl, že Česká republika je společně s Portugalskem na posledním místě v Evropě v produkci vlastní zeleniny. „Prostor pro to, abychom zásobovali tuzemské obchody vlastními výrobky a nemuseli většinu zeleniny dovážet ze zahraničí, je velký,“ prohlásil. Ve společnosti NWT se podle ředitele divize AGRO Jiřího Stodůlky rozhodli tento stav změnit. „Naším posláním je přispívat k tomu, aby Češi a Slováci jedli dvanáct měsíců v roce více lokálně vypěstované zeleniny nejlepší možné chuti,“ poznamenal Stodůlka. Dlouhodobě největší problém českého zelinářství vidí v tom, že v klimatických podmínkách České republiky je možné pod širým nebem vyprodukovat každoročně většinou jen jednu sklizeň. To samozřejmě nestačí k celoročnímu zásobování spotřebitelů čerstvou zeleninou. Jenže právě to spotřebitelé požadují, a proto se naprostá většina zeleniny dováží ze zahraničí, vysvětlil.
Podle Fučíka v České republice je asi 50 hektarů produkčních skleníků, přičemž ten v Dolní Lutyni je největší. Náklady na jeho stavbu dosáhly přibližně 600 milionů korun. Pěstují se v nich výhradně rajčata několika odrůd. „Jde vlastně o dva hlavní skleníky o rozloze pět a šest hektarů a jeden ukázkový, kde také zkouší různé odrůdy rajčat,“ přiblížil vedoucí provozu farmy. Společnost do budoucna zvažuje i pěstování jahod a salátů. Naopak nepočítá s produkcí papriky. „Ta je složitější, protože se nesklízí kontinuálně, ale v cyklech, což bychom nedokázali zajistit dodávky do obchodních řetězců. Když jsme zkoušeli pěstovat papriky, dodávali jsme je do obchodů jednou měsíčně, což je málo,“ doplnil.
První sklizeň ze skleníků začala na přelomu roku.   Fučík podotkl, že v celém skleníku je asi 150 tisíc rostlin, produkujících šest až 12 tun rajčat. „Je to velká monokultura, proto je důležitá hygiena. Pracujeme vpodstatě v potravinářském provozu,“ vysvětlil, proč návštěvníci mohou zavítat pouze do ukázkového skleníku. Ten je nedávno otevřeného návštěvnického centra. Právě na prohlídku tohoto skleníku stáli lidé fronty.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 41/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down