Protestní pochod prošel centrem Prahy

Hlavním městem prošel ve středu odpoledne průvod zemědělců, který následoval po shromáždění ve velkém sále Lucerny, jež zorganizovaly Agrární komora ČR a zemědělský svaz ČR spolu s Odborovým svazem pracovníků zemědělství a výživy na protest proti vládou schválenému nastavení dotací. Podle nich se kvůli němu ocitnou produkční zemědělci na hranici přežití. Protestu se podle organizátorů zúčastnily zhruba čtyři tisíce zemědělců, policie odhadla účast asi o polovinu nižší

Průvod začal v poledne na Václavském náměstí, odkud asi za hodinu došel před úřad vlády na Malé Straně. Tam protest pokračovat zhruba hodinu půl hodiny. Účastníci cestou k úřadu vlády nesli desítky transparentů, pískali, troubili, bubnovali a skandovali Chceme rovné podmínky, Už jsme tady nebo Bude hlad. Policie po cestě průběžně zastavovala dopravu.

Shromáždění zaplnilo prostranství před úřadem vlády i přilehlou ulici. Zemědělci měli transparenty s obrázkem uhynulé krávy a nápisem Zastavte vládní agrohazard! a také s hesly Konec českých potravin, Chceme rovné podmínky či Generální stávka. V budově Strakovy akademie, která je sídlem vlády, ve stejnou dobu zasedal kabinet Petra Fialy.

Protest před Strakovou akademií zahájili protestující společným zpěvem písně Ach synku, synku. Krátce poté vystoupil prezident komory Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Promluvili zástupci pěstitelských nebo chovatelských svazů.

Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka očekává, že zelenina se bude letos pěstovat zhruba na 11 500 hektarech, což je meziročně pokles o pět procent. Pro zelináře je podle něj zásadní mít rovný přístup na trh. "Nemůžeme konkurovat zahraničním řetězcům, které ovládají přes 70 procent trhu," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down