27.02.2024 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protestující farmáři blokovali v Bruselu dopravu kvůli schůzi ministrů zemědělství

Přibližně 900 traktorů blokovalo včera dopravu v centru Bruselu, kde se konalo mimořádné jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie. Tématem měly být hlavně protesty farmářů, které v posledních měsících zachvátily Evropu. Některým demonstrantům se podařilo prolomit policejní bariéry a začali po policistech házet hnůj, lahve a vejce, uvedla agentura Reuters. Zemědělci požadují, aby Evropská unie přijala opatření v různých oblastech, od levných cen v supermarketech až po dohody o volném obchodu se skupinou jihoamerických zemí Mercosur.

Silnice byla ucpaná kolonami traktorů 

Kolem budov unijních institucí bylo včera ráno zaparkováno přibližně 900 traktorů, a to jen kousek od místa, kde ministři jednají. Budovy podle AP obklopují betonové bariéry a ostnatý drát. Některým zemědělcům se však podařilo prorazit barikády a začali na policisty a jejich vozidla házet hnůj. Silnice vedoucí ze čtvrti, kde sídlí unijní budovy, do centra Bruselu byla ucpaná kolonami traktorů. Někteří zemědělci si stěžovali na pomalý zánik obdělávání půdy. "Zemědělství. Jako dítě o něm sníte, jako dospělý za něj umíráte," řekl AP jeden z nich. Několik set metrů od budovy rady zemědělci vysypali přívěs s pneumatikami, policie rychle na místo dopravila vodní děla, farmářům se ale i přesto na některých místech podařilo hromady zapálit.

Na začátku měsíce se podobná demonstrace zvrhla v násilnosti, když zemědělci zapálili balíky sena a házeli na policii vajíčka a petardy poblíž summitu vedoucích představitelů EU. "Ignorují nás," řekla AP Marieke Van De Vivereová, farmářka z regionu Gent na severu Belgie. Vyzvala ministry, "aby k nám byli rozumní, aby s námi šli jeden den pracovat na pole, s koňmi nebo se zvířaty, aby viděli, že to není moc jednoduché kvůli pravidlům, která na nás kladou". Stížnosti se liší. Morgan Odyová, hlavní koordinátorka zemědělské organizace La Via Campesina, uvádí, že pro většinu zemědělců "jde o příjem." "Jde o to, že jsme chudí a že si chceme vydělat na slušné živobytí," řekla agentuře Reuters. "Zemědělci potřebují dostat zaplaceno za to, co dělají. Existují aspekty Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), které se po zemědělcích požadují a které nejsou odměňovány. To je jádro problému," řekl před jednáním belgický ministr zemědělství David Clarinval. Český ministr zemědělství Marek Výborný  uvedl, že jednání považuje "za mimořádně důležité", protože situace v evropském i českém zemědělství není jednoduchá. Na schůzce chce podle svého vyjádření vznést téma nadbytečných kontrol, nebo lepšího využívání úhorů. Včerejší  bruselský protest byl zatím posledním z dlouhé série demonstrací zemědělců po celé Evropě. Farmáři včera protestovali také ve Španělsku. V posledních týdnech zasáhly protesty i Česko, Polsko, Španělsko, Nizozemsko či Bulharsko.*

Demonstrace

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down