20.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protestující farmáři v Náchodě požadovali regulaci počtu vlků

V Náchodě včera protestovali farmáři z Broumovska, podle policie šlo zhruba o 25 lidí. Požadují regulaci počtu vlků v oblasti a od státu aktivní přístup při řešení problému. Do centra města přivezli na valníku stržená zvířata. Na Broumovsku útoků vlků na stáda hospodářských zvířat přibývá, řekl organizátor akce Jan Šefc z Teplic nad Metují. Podle jeho slov mu v noci na neděli vlci usmrtili nebo vážně zranili přes 20 ovcí. Na Broumovsko podle ochranářů zasahují tři vlčí smečky. Farmáři z Broumovska se v minulosti regulace vlků domáhali u soudů, ale neuspěli. Broumovsko je v severní části okresu Náchod.

Šefc tvrdí, že žádná preventivní opatření proti vlkům nefungují. "Vlci jsou už tak odrzlí, že útočí na více místech najednou, tři kilometry od sebe, tak jako u nás o víkendu. Hlídač vyháněl od jednoho stáda vlka a v tu samou chvíli útočila smečka vlků na jiném místě," uved Šefc.  Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. "Požadujeme, aby nám konečně začali platit náhrady za hlídače, za údržbu ohradníků, za zvýšené náklady. Chceme, aby vlk neútočil. Opatření nefungují, je potřeba začít vlky regulovat. Neříkáme, že se musejí všichni vystřílet, ale je nutné jejich počty snížit. Není možné, aby na Broumovsku, na tak malé rozloze, působily tři vlčí smečky,"  konstatoval  Šefc. Chovu ovcí se věnuje 20 let. Podle policie se protestu zúčastnilo okolo 25 lidí. Traktor s valníkem s nákladem mrtvých zvířat jel od Police nad Metují do Náchoda. "Dojeli do centra města, kde proběhla demonstrace. Jednalo se o jeden traktor s valníkem, za kterým šlo asi 25 lidí. Policisté asistovali při průjezdu městem, k narušení provozu v ulicích nedošlo. Vyhodnotíme kamerové záznamy, pokud bychom zjistili nějaké protiprávní jednání, budeme konat," řekla policejní mluvčí Lucie Konečná.  Loni vznikla speciální komise rady Královéhradeckého kraje, která má za úkol najít způsoby, jak zabránit škodám v souladu s právní ochranou vlků. Vlci patří mezi zvláště chráněné živočichy. Kraj na tom spolupracuje s ministerstvy, zástupci obcí a neziskových organizací. Přibývající útoky vlků na hospodářská zvířata ohrožují podle hejtmanství jak pastevectví na Broumovsku, tak i samotné vlky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down