29.08.2006 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protesty místo jednání?

Zahájení letošního již 33. ročníku výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, kterého se poprvé v historii neúčastnil premiér, se neslo ve znamení zklamání zemědělců z nezájmu politiků o jejich problémy. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba dokonce připustil, že pokud stát farmářům nepomůže, budou na sebe muset upozornit důrazněji.

"Musím konstatovat, že české zemědělství se stává do určité míry obětí české politiky, přístup k řešení se děje v kontextu toho, zda daný problém je politicky významný, a kolik může ovlivnit či přinést voličských hlasů," řekl Veleba. Podle něj je česká politická scéna zablokovaná a je málo prostoru a vůle pro řešení problémů zemědělství. Prezident poukázal na to, že vlády sousedních zemí jsou vůči svým rolníkům daleko vstřícnější, zatímco naši politici odmítají návrhy agrární komory a označují je za nesystémové. "Neřešením našich takzvaně nesystémových požadavků pokračuje systémový útlum výroby," řekl s tím, že tuto situaci dokládá mimo jiné i záporné saldo agrárního obchodu za první pololetí letošního roku, které již dosáhlo 17,4 miliardy korun a meziročně vzrostlo o dvacet procent.
Veleba oslovil z pódia Pivovarské zahrady českobudějovického výstaviště představitele všech parlamentních politických stran, aby jasně deklarovali, jaký mají k českému zemědělství vztah, a aby potvrdili, že platí jejich volební programy, které počítají s plným dorovnáním doplňkových přímých plateb z národního rozpočtu."Podle našich informací to v prvním návrhu rozpočtu na příští rok respektováno není," konstatoval. Zároveň politiky vyzval k posílení resortního rozpočtu, aby se zastavilo další snižování rozměru našeho zemědělství, a k dialogu o cestě a řešení zemědělsko potravinářského komplexu. Komora chce být podle jeho slov partnerem ministerstva zemědělství a má zájem se podílet na zpracování agrární politiky státu. Příroda letos podle Veleby ukázala, že se zemědělství odlišuje od jiného podnikání, protože farmáři jsou na ní bytostně závislí. Zopakoval, že producenti obilí utrží kvůli nepřízni počasí zhruba o tři miliardy méně než loni, a mnoho z nich tak bude existenčně ohroženo. Stát by jim proto měl víc pomáhat. "Uvidíme, jak k nám přistoupí nová vláda. My dozráváme do stavu, že pokud dojdeme k závěru, že je to házení hrachu na zeď, tak budeme muset změnit taktiku a budeme na sebe muset upozornit tak jako lékárníci nebo lékaři. To tady tiše zraje v našich řadách," podotkl Veleba.
Ministr zemědělství Jan Mládek uvedl, že pomoc by zemědělci neměli získávat jen v jednorázových podporách, ale zejména v systému dotovaného pojištění podobně jako například ve Francii. "Já si myslím, že je to do budoucna cesta, jak to řešit. Zemědělci se budou muset pojišťovat a stát je připraven jim s tím pomoci," řekl Mládek. Zmíněná pomoc by šla, jak vysvětlil, pravděpodobně přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Dodal, že letošní problémy už sice systém nevyřeší, ale dají se očekávat další změny klimatu, takže pro takové pojištění bude ještě více důvodů než v minulosti.
K současným problémům pěstitelů Mládek řekl, že sice existuje nějaký problém, ale v žádném případě to není katastrofa. "Plocha zcela zničených porostů činí zatím pouhých 12 tisíc hektarů z celkové výměry přesahující 1,4 milionu hektarů a úhrnný pokles produkce obilovin podle dostupných údajů proti loňsku zatím nepřekročil šest procent," vysvětlil. Podle něj tedy není důvod k "nějakým velkým" obavám, že by nebyla potravinářská pšenice, protože již před problémy s počasím se jí sklidilo 1,25 milionu tun, přičemž běžná tuzemská spotřeba činí 1,2 milionu tun ročně. "Pokud jde o sladovnický ječmen, toho se podařilo před příchodem silných dešťů sklidit 400 tisíc tun v dobré sladovnické jakosti, takže ani tady není důvod k obavám, že nebude pivo," řekl Mládek.
K přímým platbám ministr uvedl, že v letošním roce počítá vláda na tento účel s 8,7 miliardy korun. "Jsme rozhodnuti dorovnat letos přímé platby na maximum a chtěl bych vyjádřit naději, že nová vláda, ať už bude jakákoli, nepodlehne pokušení na tyto peníze sáhnout," dodal. Mládek také, podobně jako Veleba, ve svém vystoupení vyzval veřejnost k preferování domácích potravin. "Tady potřebujeme velkou koalici. To je sice v politice nepopulární slovo, ale velká koalice mezi spotřebiteli potravin a jejich producenty to je něco, co potřebujeme, protože právě ta pomůže zachovat rozměr českého zemědělství," uzavřel ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down