09.03.2009 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protesty podpoří i odbory

Agrární odbory podpoří demonstraci zemědělců, která se uskuteční ve čtvrtek v Praze. Sdělil to předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek. Farmáři z několika evropských zemí hodlají v době návštěvy eurokomisařky pro zemědělství Mariann Fischerové Boelové protestovat zejména proti rozdílným podmínkám, které mají zemědělci ve starých a nových členských zemích. Požadují také podporu pro chovatele dojného skotu.

"Nemůžeme nečinně přihlížet likvidaci českého zemědělství a zhoršování života na venkově," uvedl Dufek. České zemědělství podle něj ztrácí svoji pozici a propadá se objem jeho výroby. "Zaměstnanci tak přicházejí o část svých mezd a současně je ohroženo celkem 15 tisíc pracovních míst," dodal. 
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby ve čtvrtek kolem desáté hodiny se protestující sejdou před budovou ministersta zemědělství v Praze na Těšnově. Nespokojení zemědělci se poté vydají na Václavské náměstí, kde budou veřejnosti rozdávat české mléčné výrobky a letáky. Zde by měla být protestní akce kolem 13:00 ukončena, uvedl Veleba. Cestou se zemědělci hodlají zastavit před hotelem Marriot na pražském Novém Městě, ve kterém bude v uvedený čas probíhat konference k politice kvality u příležitost českého předsednictví za účasti eurokomisařky pro zemědělství Fischerové Boelové. "Předáme jí tam text našich požadavků," řekl Veleba. Zemědělci podle něj žádají  dorovnání podmínek zemědělců ve starých a nových členských zemích dříve než v roce 2013, kdy by podle aktuálních plánů mělo nastat. Naše představa je, že v průběhu letošního roku se o dorovnání začne jednat a v průběhu příštího roku se to uskuteční, vysvětlil Veleba. Na protestní akci přijedou podle komory zemědělci jak z nových členských států EU, Slovenska, Maďarska, Polska a Litvy, tak i z Německa a Rakouska, aby vyjádřili solidaritu svým kolegům. Očekává se účast kolem čtyř tisíc lidí.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down