25.05.2009 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protesty v Bruselu

Evropští zemědělci dnes během protestní demonstrace, která měla představitele EU upozornit na klesající výkupní ceny mléka, zablokovali hlavní vchod do budovy Rady EU v Bruselu. Právě tam pod vedením českého ministra zemědělství Jakuba Šebesty začíná zasedání unijních ministrů zemědělství a rybolovu. Podle policie se demonstrace účastní až 900 zemědělců z Belgie, Německa a Francie.

Farmáři, kteří došli za zvuků kravích zvonců od bruselského nádraží Gare du Nord až k budově Rady EU, chtějí snížení kvót pro produkci mléka, aby jej na evropském trhu bylo méně. To by podle nich mělo vést ke zvýšení výkupních cen mléka. Ceny, které dostávají za mléko jeho producenti, se oproti minulému roku podle zemědělců propadly až o 30 procent. "Co se týká snížení kvót, je to politická dohoda, takže to bude otázka politických vyjednávání," řekl při příjezdu na zasedání ministr Šebesta s tím, že se o tématu budou šéfové rezortu zemědělství bavit. EU se loni na podzim po složitých debatách dohodla, že kvóty na mléko budou zrušeny až v roce 2015. Do té doby se budou každý rok zvyšovat o jedno procento. Poté by měl ceny určovat trh. Unijní instituce se nyní v zásadě staví proti možnosti, že by EU mohla případně dohodnutá pravidla měnit. Podporu demonstrantům v Bruselu vyjádřil i prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. "Agrární komora byla jednou z organizací, které nebyly pro zvyšování mléčných kvót," uvedl. Jejich loňské zvýšení totiž podle něj bylo pro obchodníky signálem, že výroba mléka se zvýší, a ti v jeho důsledku začali tlačit na snižování výkupních cen suroviny. Problémy s odbytem mléka navíc podle Veleby prohloubila hospodářská krize. Společně se zastavením zvyšování mléčných kvót by k navýšení výkupních cen pomohlo zavedení minimálních výkupních cen, jak je tomu na trhu s cukrem či bramborovým škrobem, uvedl Veleba. Zemědělci demonstrují vedle Belgie také v Německu a ve Francii.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down