Zemědělci nesouhlasí se změnami v plánu

Změny strategického plánu společné zemědělské politiky (SZP) na období let 2023 až 2027 výrazně postihnou podniky, které provozují náročnější činnosti, jako je produkce masa, masných výrobků, mléka nebo pěstování ovoce, zeleniny, brambor či chmele. Opět se tak sníží soběstačnost ČR v těchto oblastech. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Doležal na tiskové konferenci v Praze. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR proto opakovaně vyzvaly českou vládu, aby je přizvala k rozhodování o změnách strategického plánu. Na podporu své výzvy vyjeli se svou technikou na silnice v jednotlivých krajích v České republice. 

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula však odmítá ustoupit části zemědělců, kteří jsou nespokojeni s připravovanými změnami v nastavení dotací. Podle Nekuly je úprava systému kompromisem respektujícím reálnou situaci v českém zemědělství, sdělil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Podle něj připravená podoba strategického plánu je kompromis, který respektuje reálnou situaci v zemědělství ČR. „V návrhu se v podstatě změnil jen parametr redistributivní platby, a to z deseti na 23 procent z celkové částky na přímé platby. Ta bude určena na podporu prvních 150 hektarů. Tyto změny pozitivně hodnotí i Evropská komise. Díky nim výrazně podpoříme menší zemědělce a ty, kteří chtějí dělat něco navíc pro naši krajinu, současně ale bude zajištěna i dostatečná podpora pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly,“ sdělil rezortní úřad. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal poukázal na to, že menší podniky se vzhledem k nízké rentabilitě způsobené dlouhodobě nízkými výkupními cenami věnují živočišné výrobě a speciální rostlinné výrobě pouze v omezené míře. „Větším podnikům, které se těmito činnostmi skutečně zabývají, pokrývají v současné době dotační podpory pouze tržní ztráty. Jakmile jim podporu snížíme, přizpůsobí se novým podmínkám a přestanou se těmto činnostem věnovat. Místo toho zvolí rentabilnější plodiny, jako je pšenice nebo řepka. Každý podnik v jakémkoliv oboru podnikání musí hospodařit s péčí řádného hospodáře, a tedy generovat zisk,” řekl Doležal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down