Proti kvótám na vybrané základní potraviny je Hospodářská komora

Poslanecký návrh na zavádění kvót na vybrané základní potraviny poškodí české spotřebitele a ohrozí export, píší poslancům zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle Agrární komory ČR, která návrh naopak podporuje, ke snížení sortimentu nebo k navýšení ceny pro konečného spotřebitele nedojde, sdělila v reakci tajemnice komory Gabriela Dlouhá.

"Apelujeme na každého z Vás, odmítněte tento návrh, který je nejen v praxi nerealizovatelný a nekontrolovatelný, ale především přináší poškození českých spotřebitelů, ohrožení českého exportu a evidentní porušení pravidel jednotného vnitřního trhu EU, na což opakovaně upozornily Evropská komise i Výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny," píší zaměstnavatelské svazy v dopise. Podle nich kromě zmatků, žalob vůči ČR a enormní byrokratické zátěže přinese návrh také ostudu pro všechny, kteří ho podpořili. "V případě schválení to bohužel také silně poškodí důvěryhodnost celé naší země v zahraničí," dodávají.
Naopak agrárníci za podporou návrhu stojí. "Musíme konstatovat, že je zvláštní, že Evropská unie a některé členské státy EU komentují zákon, který zatím nenabyl účinnosti, respektive ani platnosti, protože stále probíhá legislativní proces a politická diskuse, do které se snažíme zapojovat argumenty, jako je snížení uhlíkové stopy a posílení potravinové soběstačnosti a bezpečnosti," uvedla tajemnice Agrární komory ČR. Ta také upozorňuje na to, že se v poslaneckém návrhu píše o vybraných základních potravinách určených vyhláškou, povinnost by se pak týkala provozoven nad 400 metrů čtverečných plochy. "Na závěr musíme zcela odmítnout tvrzení, že by schválením zákona došlo ke snížení sortimentu, protože banánů či mandarinek se opravdu netýká, kvality – lokální potraviny jsou velmi kvalitní, či navýšení ceny pro konečného spotřebitele," uzavřela Dlouhá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down