Proti mrazíkům si ovocnáři koupili stroje na výrobu mlhy

Po loňských zkušenostech, kdy na jižní Moravě zmrzla velká část ovoce, si někteří pěstitelé pořídili stroj na výrobu mlhy. Jeden stroj, který se zapřáhne za traktor a jezdí se s ním po sadu, by měl ochránit zhruba osmihektarový sad. Během minulého teplého týdne již některé druhy vykvetly a jsou v dobré kondici, řekli někteří oslovení pěstitelé.

Proti průměru předchozích zhruba 15 let přišel květ o pár dnů dříve, ale nijak mimořádně. "Minulý týden se to neskutečně pohnulo. Teď má být zas chladněji, tak se vegetace zpomalí. Od loňska jsou stromy odpočaté a na květ nasadily všechny," řekl Jan Marek z firmy Agro Stošíkovice, která hospodaří na Znojemsku.

Právě zde si stejně jako v Pomoně Těšetice, která je nedaleko, pořídili takzvaný zmlžovač. "Mlhu vyrábí z glycerinu a vody a je nutné s ním během nočního mrazíku neustále objíždět sad dokola, aby zůstalo ovoce ochráněné," řekl ředitel Pomony Ivo Pokorný. Zároveň musí být ideálně bezvětří, jinak vítr mlhu záhy rozfouká.

Ve Stošíkovicích loni zkoušeli v ocelových koších pálit koks, ovoce měl ochránit dým. "Efektivita však byla slabá," řekl Marek.  Otázkou zůstává, co se sady udělá nedostatek vody. Ten sice na jižní Moravě není letos tak výrazný jako například ve středním Pomoraví či ve východních Čechách, ale postupně se může začít projevovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down