19.02.2007 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proti narůstajícímu odpadu

O větším podílu recyklace, předcházení vzniku odpadů a omezení jejich ukládání na skládky debatovali v uplynulém týdnu zástupci členských států unie. Vadí jim narůstající množství odpadků i to, že 49 procent komunálního odpadu se dnes průměrně v unii skládkuje, zatímco na recyklaci či kompostování jde v průměru jen 33 procent.

Produkce odpadů v unii představuje v průměru 3,5 tuny na obyvatele za rok. Na jednání padl návrh omezit narůstání odpadů tím, že objem, který unie vyprodukuje v roce 2012, by měl být stejný, jaký se očekává v roce příštím, tedy v roce 2008. Další návrh požadoval úplný zákaz skládkování odpadu od roku 2020. Omezení odpadů by se mělo dosáhnout prevencí, odpady by se měly opakovaně využívat, materiál z nich by se měl recyklovat a také by se měly využít energeticky (spalováním). Skládkování by mělo být úplně poslední možností. Přístup členských států k odpadům se liší. Zatímco některé jen deset procent recyklují a zbytek skládkují, jiné skládkují jen deset procent, 25 procent využívají na výrobu energie a 65 procent recyklují. V celé evropské sedmadvacítce se dnes recykluje 49,6 procenta papíru a lepenky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 20MB (4% of 500MB)