Proti škůdcům Sivanto® Energy

Výraznou novinkou v insekticidní ochraně řepky se v letošním roce stal přípravek Sivanto® Energy. Kombinuje kontaktní a systémovou účinnou látku v boji proti savým a žravým škůdcům a je jediným dvousložkovým insekticidem registrovaným pro použití v řepce. Plní tak současně roli účinného nástroje antirezistentní strategie ochrany porostů řepky proti nejvýznamnějším škůdcům.

Sivanto® Energy obsahuje dvě odlišně působící účinné látky flupyradifuron a deltametrin. Flupyradifuron působí systémově a disponuje flexibilní možností aplikace s účinností proti hmyzu škodícímu na kulturních plodinách. Pohyb této látky v rostlinách je akropetální a zřetelně prodlužuje dobu účinnosti. Flupyradifuron patří do skupiny butenolidů 4D, která je odlišná od skupiny neonikotinoidů 4A (klasifikace IRAC). V přípravku Sivanto® Energy je tato účinná látka poprvé použita pro foliární ochranu proti škůdcům. Deltametrin je pyretroidní účinná látka s rychlým kontaktním účinkem. Jeho přítomnost zajišťuje dobrou účinnost hubení škůdců v chladnějším období časného jara. Sivanto® Energy narušuje přenos impulzů uvnitř nervového systému hmyzu. Při působení se váže na protein acetylcholinových receptorů, kde pomocí depolarizace způsobuje narušení nervových buněk. Díky kombinaci dvou účinných látek působí proti širokému spektru žravých a savých škůdců. Sivanto® Energy je ve formě ready-mixu (formulace EC) připraven ke snadnému použití.                                                                                                                                                           

Sivanto® Energy si získalo ihned po uvedení mnoho zákazníků z řad pěstitelů ozimé řepky. Možné použití dvakrát za sezónu proti nejdůležitějším škůdcům řepky, snadná manipulace a tekutá formulace se staly velkou výhodou.

Rozšířená registrace v obilninách a kukuřici

Během zimních konferencí jsme obdrželi množství otázek na využití tohoto jedinečného insekticidu i v dalších plodinách. Prioritou v registračním procesu byly plodiny s obtížněji řešitelnými škůdci.                                                                                                                                                                

Dnes v době psaní tohoto článku mohou již pěstitelé v České republice využít i rozšířené registrace Sivanto® Energy. V obilninách, konkrétně v pšenici a ječmenu, doporučujeme využít benefity tohoto přípravku v boji proti kohoutkům, mšici střemchové a kyjatce osenní. Díky dlouhodobému účinku flupyradifuronu se prodlužuje celková doba ochrany porostu. V ječmeni i pšenici je registrovaná dávka 0,5 l/ha a jsou možná až dvě ošetření za vegetaci s rozestupem mezi aplikacemi 14 dní.

Za poslední roky nejvýznamnější škody na kukuřičných porostech způsobují zavíječ a bázlivec kukuřičný. I proti těmto škůdcům je již Sivanto® Energy registrováno v dávce 0,75 l/ha. Aplikuje se v době náletu těchto škůdců do porostu nebo na základě signalizace a monitoringu. Kromě zavíječe a bázlivce lze tento insekticid aplikovat v kukuřici i proti mšicím případně černopásce bavlníkové. Cena ošetření jednoho hektaru v této indikci je navíc výrazně nižší než současný standart.

Menšinové použití do dalších významných plodin

Úplně nejčerstvějším rozšířením registrace přípravku Sivanto® Energy je menšinové použití v bramborách proti mšicím jako přenašečům viróz v dávce 0,5 l/ha a proti žilnatce vironosné, křísku obecnému, žilnatce trávní a tečkovce žilkované v dávce 1 l/ha. Dosud poslední rozšíření registrace menšinového použití pokrývá ochranu proti nejvýznamnějším škůdcům hořčice a prosa setého.

Díky Sivanto® Energy získávají pěstitelé jedinečný nový nástroj v boji proti žravým a savým škůdcům v širokém spektru plodin, s novou účinnou látkou a antirezistentní technologií. Používejte přípravky na ochranu rostlin bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku. Respektujte varovné věty a symboly.*                                                                                               

Ing. Ján Hanuska
Bayer

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down