02.05.2012 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proti spotřební dani z vína

Asi dvě desítky recesistů z vinařské republiky Kraví hora v Bořeticích na Břeclavsku dnes v centru Brna na náměstí Svobody demonstrovaly proti záměru vlády zavést spotřební daň víno. Přišli je podpořit i někteří vinaři a zástupci Svazu vinařů ČR. řihlíželo.

Recesisté si na dnešní akci nachystali transparenty. Trefovali se zejména do ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Jeden ze sloganů zněl: "Trefte Mirka do hlavy, flaškou vína z Moravy. Nepřestaňte bušit, musí tu daň zrušit." Vinaři ministra Kalouska zařadili do trojice nepřátel oboru. Těmi dalšími jsou údajně nemoci a špačci. Podle zástupce kravihorských vinařů Václava Petráska může opatření vlády vést ke snížení zaměstnanosti ve vinařství a turistice. "Bude nutné zvýšit cenu vína, což může vést k propouštění. Každý si raději zajede za Břeclav do Rakouska, kde si víno koupí za slušnou cenu," uvedl Petrásek.
Se spotřební daní na víno vinaři nesouhlasí. Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka podobná daň v okolních zemích není. Proti zavedení daně vyhlásili začátkem dubna petici. Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce ji podepsalo několik tisícovek sympatizantů. "Problém není jen o vinařství a vínu, ale i o zaměstnanosti v gastronomii a hotelnictví," uvedl Půček. Podle něj daň přinese státu asi půl miliardy korun, což je údajně v rámci celého rozpočtu státu zanedbatelná suma.
V současné době platí v Česku nulová sazba daně z tzv. tichého (neperlivého) vína. Vláda navrhuje daň deset Kč na litr vína. Zároveň by ale od daně měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí zhruba 500 000 hektolitrů, tedy asi 25 procent celkové produkce.
Spotřeba vína v Česku je necelých 200 milionů litrů ročně, za loňský rok svaz podle dřívějších informací očekává produkci zhruba 70 milionů litrů vína. Nulová spotřební daň na víno je mimo jiné v Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku či Slovensku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down