22.04.2008 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proti výrobě biopaliv z obilnin

Německá ministryně spolupráce a rozvoje Heidemarie Wieczoreková-Zeulová vyzvala včera k pozastavení výroby biopaliv z obilnin. Odůvodnila to tím, že zahájení této výroby vedlo k výraznému zdražení potravin, které v některých rozvojových zemích vyvolalo násilné nepokoje.

"Právo na výživu má větší váhu než právo na volný pohyb automobily," prohlásila ministryně citovaná agenturou AFP. "Produkce biopaliv musí být znovu prověřena," dodala. Podle jejího názoru bude třeba přestat vyrábět biopaliva z obilí, kukuřice i řepky až do doby, než se současná krize ve výrobě základních potravin uklidní.
Velké množství odborníků spojuje rostoucí ceny potravin právě s výrobou biopaliv. Jejich produkce je za zvýšení cen obilnin v roce 2007 zodpovědná z jedné čtvrtiny, uvedl při této příležitosti ředitel ústavu pro výzkum mezinárodní potravinářské politiky (International Food Policy Research Institute) Joachim von Braun.
Wieczoreková-Zeulová řekla, že Německo by mělo ustoupit od všech plánů na další zvyšování podílu biopaliv v benzinu, jak donedávna prosazoval její kolega, ministr životního prostředí Sigmar Gabriel. Ten už mezitím tento cíl opustil, ale nikoli kvůli cenám potravin. Příliš mnoho aut jezdících v Německu totiž není schopno na benzin s vyšším než pětiprocentním podílem biopaliv jezdit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down