Proti vzniku NP Křivoklátsko se staví Agrární komora ČR a Lesnicko-dřevařská komora ČR

Záměr Ministerstva životního prostředí prohlásit Křivoklátsko národním parkem, což je součástí programového prohlášení vládní koalice, odmítají ve společném prohlášení Lesnicko-dřevařská komora ČR a Agrární komora ČR. Podle nich nedává vznik nového národního parku smysl z lesnického, ekonomického ani ochranářského hlediska a může do budoucna přinést řadu problémů, varovaly organizace.

"Vytvoření pátého národního parku na území České republiky s přihlédnutím ke specifikům oblasti Křivoklátska by znamenalo zásadní změny v hospodaření v této oblasti. Doporučujeme proto důkladně zvážit ekologické, environmentální a ekonomické aspekty tohoto kroku, který má potenciál ovlivnit toto území na mnoho let," sdělil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Komory se shodly na tom, že Česko je příliš malá země na to, aby se rozšiřoval stávající počet čtyř národních parků, které podle nich již teď mají velké dosud nevyřešené problémy. Křivoklátsko je zároveň hospodářsky i rekreačně využívané území, které je chráněné podle již platné legislativy a není nijak ohrožené, tvrdí komory, a proto vyzývají vládu k tomu, aby záměr vyhlásit Národní park Křivoklátsko přehodnotila a místo toho podpořila již existující Lesnický park Křivoklátsko jako alternativu pro péči o toto území. Se záměrem vyhlásit na Křivoklátsku národní park nesouhlasí místní obce, které  v  dubnu vyzvaly poslance a senátory, aby záměr opustili, nynější ochrana je podle nich dostatečná.*

.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down