Prouza: Zvýšení sazeb bude problém pro exportéry, dobrá zpráva pro zákazníky

České firmy dosud tlačil nedostatek pracovníků a růst mezd, nyní po rozhodnutí České národní banky (ČNB) budou mít problém i se zdražováním úvěrů. Uvedl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Spolu s posilování koruny to bude znamenat problém hlavně pro menší české exportéry, kteří pracují s velmi nízkými maržemi. Naopak pro zákazníky je posilování koruny dobrou zprávou.

ČNB ve čtvrtek rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok očekává, že by do konce roku měla koruna posílit až pod hranici 25 korun za euro. "Zboží z dovozu bude před Vánoci mírně levnější, poznat by to mělo být zejména na elektronice a větších hračkách. Tedy za podmínky, že se alespoň trochu znormalizuje problematická a drahá doprava z Asie," dodal svazový prezident.

Podle něj je ale pro firmy daleko větším rizikem chybějící pracovní síla než zvyšování úrokových sazeb.

ČNB zvýšila sazby nejvýrazněji od roku 1997. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním centrální banky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down