Provoz německé biofarmy obnoven

Biofarma v dolnosaské obci Bienenbüttel, uzavřená počátkem června kvůli epidemii šířené bakterií enterohemoragická E. coli (EHEC), smí opět dodávat svou produkci na trh. Oznámilo to dolnosaské ministerstvo zemědělství v Hannoveru, podle něhož jsou všechny hygienické testy na farmě negativní, a není proto žádný důvod držet farmu nadále zavřenou.

Pravděpodobným původcem nákazy střevní bakterie EHEC v Evropě jsou podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) nejspíš semena pískavice dovážená z Egypta. Nebezpečnou bakterií bylo kontaminováno hned několik dodávek semen z let 2009 až 2011. Různé farmy v EU z těchto semen pěstovaly módní klíčky jako zdravou biostravu poživatelnou bez vaření či jiné tepelné úpravy, a tím se infekce rozšířila, nejvíce v Německu a později ve Francii.
Nákaze podlehlo během epidemie zhruba 50 lidí, většina v Německu. Od počátku května se nakazilo přes 4000 lidí, z nichž 850 trpělo závažnou komplikací, takzvaným hemolyticko-uremickým syndromem (HUS), při němž selhávají ledviny a vyskytuje se chudokrevnost. Nejméně 122 případů infekce bylo zaznamenáno v dalších 16 zemích.
Nejdříve byla v rámci Německa za zdroj nákazy vytipována právě farma v Bienenbüttelu, protože k ní směřovalo několik stop. Nakonec se ale ukázalo, že její původ je v egyptských semenech.
Farma již všechny zásoby semen z Egypta včetně pískavice zničila a její provozovatel minulý pátek pohrozil, že by mohl podat na zemské orgány žalobu za přetrvávající zákaz obchodování, který by ho mohl dovést k úpadku. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *