Provozovatelé kožešinových farem se kvůli jejich zákazu obávají krachu

Sněmovna včera schválila zákaz kožešinových farem v České republice k závěru ledna 2019. Snahy části poslanců o prodloužení lhůty až do konce roku 2022 neuspěly. Podle kritiků povede zákaz ke vzniku černých farem. V ČR je podle poslanců devět kožešinových farem, zaměřených hlavně na norky a lišky. Ročně jich je kvůli kožešinám usmrceno plynem asi 20 000. Provozovatelé farem se kvůli zákazu obávají krachu a odkládají investice. Normu nyní posoudí Senát.

Novela zákona o ochraně zvířat proti týrání má zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Při včerejším hlasování podpořilo schválení novely 132 ze 161 přítomných poslanců. Zákaz měl také podporu ochránců zvířat a části veřejnosti..

Odpůrci zákazu se obávají mimo jiné toho, že zrušení farem povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. Argumentovali také tím, že se chov pouze přesune do Polska či Norska, kde jsou podle nich kvůli kožešinám chovány miliony zvířat ročně.

Provozovatelé kožešinových farem se bojí toho, že je zákaz zcela zlikviduje, například David Vojtíšek, který vlastní farmu ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku s chovem asi 15 000 norků. Podnik provozuje 25 let a podle svých slov do něj za posledních pět let investoval kolem 30 milionů korun.

Provozovatelé farmy ve Vítějevsi na Svitavsku se zhruba 3000 norky a až 600 liškami, František a Marie Ducháčkovi, se rovněž obávají velkých ztrát. Uvedli, že na venkově jen těžko najdou jiné uplatnění. Náklady na likvidaci farmy odhaduje Ducháček na 1,5 až dva miliony korun, hodnotu farmy na čtyři miliony.

Za neférový považuje zákaz Helena Dubjuková, která pracuje s manželem na jeho farmě v Pustějově na Novojičínsku. Oba doufají v to, že se to ještě změní a zatím se nebavili o tom, co budou dělat dál.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down