Obchodní burza Hradec Králové zaznamenala při obchodování 26.9.2001 změny v pohybu cen hlavních komodit.
Na trhu s olejninami poklesla poptávka po řepce a zastavil se též prudký nárůst ceny, ačkoliv stále mírně stoupá. Vzrostla též poptávka po krmném ječměni a stoupla i cena
Trh s olejninami
Na trhu s olejninami došlo k mírnému snížení poptávky po řepce ze 110 kontraktů na 100 kontraktů tj. 10.000 tun. Na obchodním dnu 26.9.01 byla registrována poptávka za cenu 7.350 Kč/tunu. To je oproti minulému obchodnímu dnu mírné snížení na 99,5 %. Prudký nárůst ceny poptávky u řepky se zastavil a cena i když stoupá, tak již velmi mírně nebo stagnuje. Hovoří se o tom, že na volném trhu lze řepku prodat v cenovém rozmezí 7500 až 7900 Kč/t podle způsbou hrazení dopravy. Nad cenami uvedenými v grafu je nutné se ale zamyslet a uvědomit si, že se jedná o ceny registrované poptávky. To znamená, že obchodník poptává na spodní hranici, tak aby měl možnost dalšího licitování a aby koupil je ochoten cenu zvýšit. Lze odhadnout, že ten kdo poptává má licitační rozpětí 400 a 600 Kč/t, takže kdo by na burze nabídl a registroval cenu kolem 7600 Kč/t a výše mohl na burze úspěšně prodat s výhodou garance vypořádání burzovního obchodu, který burza účastníkům burzovních obchodů poskytuje. Dále budeme o licitaci podrobně psát v bloku „Víte že ….“
Trh se zeleninou
Burza avizovala, že hodlá zahájit obchodování s ovocem a zeleninou a otevřela k tomuto účelu obchodní místo v Litoměřicích. V historii burzy byla poprvé registrována a zveřejněna poptávka po cibuli, mrkvi a bramborách.
Na zveřejněnou poptávku již reagovali první obchodníci, kteří se již na burze evidovali a připravují zveřejnění nabídky na konzumní pozdní brambory a mrkev. Tato nabídka bude zveřejněna na příštím burzovním shromáždění.
Trh s obilovinami
U krmného ječmene byla na dnešním burzovních shromáždění registrována poptávka v objemu 40 kontraktů tj. 2000 t za cenu 3100 Kč/t s termínem plnění 30.11.2001. Oproti minulé poptávce jde do nárůst objemu o 1000 t. Burza zaznamenala nárůst ceny na 101,6 %.
Víte že …..
A nyní jak je to s licitací na burze. Jedním ze znaků burzy je možnost licitace ceny či jiného parametru se smluvní protistranou. Licitace je dohadování jehož průběh upravují burzovní pravidla a dohlíží na ni ředitel burzovního shromáždění. Pro zjednodušení uvažujme, že se licituje pouze o ceně. Ten kdo chce prodat a ten kdo chce koupit vystavují návrh kupní smlouvy a do něj zapíší svou představu o ceně, za kterou chtějí na burzovním shromáždění prodat nebo koupit. Tyto návrhy kupních smluv se na burze registrují a zveřejní se tak, aby návrh všichni účastníci burzovního shromáždění viděli. Na burze se obchoduje prostřednictvím dohodců. Kupující a prodávající vystavují vedle návrhu kupní smlouvy také dispozici pro práci s návrhem a v něm stanovují dohodcům pásmo pro licitaci o ceně.
Samozřejmě kupující chce koupit za co nejméně a tak obvykle zveřejní cenu na spodní hranici a to je cena kde realizuje maximální zisk. Licitační pásmo pak stanovuje nad touto hranicí a v něm signalizuje, že za více už nekoupí.
Oproti tomu prodávající chce prodat za co nejvíce a to je pro něj cena, kdy dosahuje maximální zisk. Licitační pásmo pak stanovuje pod touto hranicí a v něm signalizuje, že za méně neprodá.
Licitační pásmo jsou vlastně meze kam až chci ze své představy jak na burze koupím nebo prodám hodlám ustoupit, tak abych prodal nebo koupil. Samozřejmě dohodci jsou povinni dispozice s licitačními pásmy chránit tak aby o nich konkurence nevěděla. Takže protistrana neví kam až jsem ochoten ustoupit. Burzovní obchod je uzavřen pokud se licitační pásma střetnou.
V tomto případě, se burzovní obchod neuskuteční protože prodávající chce více, než kupující hodlá zaplatit nebo také jinak řečeno kupující nabízí méně než za kolik chce prodávající zboží prodat a licitační pásmo si stanovili tak, že se jejich dohodci na burzovním shromáždění nedohodnou.
V tomto případě je burzovní obchod uzavřen protože se licitační pásma kupujícího a prodávajícího střetla a cena byla dohodnuta ve šrafovaném rozmezí.
Z tohoto důvodu neustále apelujeme na stranu nabídky, že cena poptávky registrovaná na burze a uváděná v grafech není směrodatná a záleží jen na prodávajícím jakou cenu a jaké licitační pásmo si v dispozici nastaví. Takže nyní v konkrétních číslech. Poptávka je v ceně 7.350 Kč. Pokud by si obchodník stanovil licitační pásmo 500 Kč, tak horní hranice, za kterou by koupil by byla 7.850 Kč. Takže já jako prodávající z tohoto výpočtu vyjdu. Stanovím si také licitační pásmo 500 Kč a řeknu si, že prodám za nejméně za 7.700 Kč. Připočtu licitační pásmo a pak mohu na burze registrovat návrh za 8.300 Kč. Pokud na burzovním shromáždění neprodám snížím na dalším burzovním shromáždění o něco cenu a čekám na reakci kupujících. Registraci návrhů kupních smluv burza nezpoplatňuje takže tyto pokusy o prodej prodávajícího nic nestojí.
Ostatní informace
U našeho člena byla dále registrována poptávka jablcích odrůd Idared, Jonthan, Closter nebo Golden delicius v objemu 50 t měsíčně. Kupující zatím nezpřesnil kalibráž ani další podmínky pro obchodování a z tohoto důvodu jsme poptávku zatím neregistrovali. Po splnění těchto předpokladů bude možno poptávku registrovat na některém z dalších obchodních dnů v Litoměřicích. Po její registraci ji bude možno obchodovat.
Burza dále oznamuje, že v průběhu října otevře trh pro obchodování s masem a hledá zájemce pro obchodování na tomto trhu. Podmínky obchodování zveřejníme v dalším burzovním zpravodajství. Zájemci se mohou hlásit na náš e-mail uvedený na internetové stránce nebo se informovat telefonicky.
Podrobnější informace o burze jsou na naší stránce www.obhk.cz.