Průtoky klesají, vody v moravskoslezských přehradách je ale dost

Průtoky v řekách v povodí Odry většinou klesají, zásoby vody v přehradách v Moravskoslezském kraji jsou ale dostatečné. Nádrže však mají i dostatečnou kapacitu na to, aby zachytily vodu ze sněhu, který přes zimu napadne, případně z deště. Novinářům to řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč. Podnik je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje.

"Zásoby vody jsou dostatečné a odběry vody mohou být realizovány v potřebném množství a potřebné kvalitě. Chtěl bych zdůraznit, že vodu jsme měli celý rok, vodu máme i teď a vodu pro všechny budeme mít zase," řekl Tkáč.
Uvedl, že většina přehrad v kraji je naplněna z více než 80 procent. Slezská Harta je v současnosti plná z 86 procent, Kružberk z 85, Šance z 81, Morávka z 84, Žermanice z 68, Těrlicko z 80 a Olešná z 86 procent.
Problém se suchem není podle Tkáče v kraji tak markantní jako v jiných regionech. "Do zimního období vstupujeme s dostatečným množstvím vody. Není se potřeba ničeho bát. Věříme, že nasněží nebo naprší, takže vody by mělo ještě přibýt. Ale pokud se tak nestane, tak nádrže jsou s víceletými účinky, to znamená nějaký měsíc prodlevy nehraje roli a voda prostě bude," řekl ředitel.
Během zimy podnik vždy průběžně sleduje, kolik zásob vody je v napadaném sněhu, a situaci monitoruje. Na blížící se tání pak může v případě potřeby na základě aktuálních hydrometeorologických předpovědí s předstihem reagovat například i odpouštěním vody. "V současné době máme kapacitu na to, abychom zachytili všechno, co napadne nebo naprší," řekl Tkáč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down