Průtoky v řekách byly i v lednu podprůměrné

Lednové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 91 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly i celý loňský rok, dohromady sedmnáctý měsíc po sobě. Loni v prosinci byly na 90 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 70 měrných stanicích a v lednu odpovídaly 91 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020. Odborníci uvedli, že na 34 sledovaných stanicích se průměrný měsíční průtok pohyboval mezi 50 až 100 procenty. "Celkem 27 pozorovaných stanic mělo měsíční průměr nad 100 procent. Zbylých devět stanic bylo pod průměrem 50 procent," uvedli Špinarová a Brzezina. Nejvyšší vodnost v lednu odborníci evidovali na vodním toku Velička ve stanici Velká nad Veličkou, šlo o 245 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost zaznamenali na vodním toku Kolelač ve stanici Vodní dílo Bojkovice, a to 9,42 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Stupně povodňové aktivity v prosinci nepřekročila žádná ze stanic. Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy předloni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. Například předloni v prosinci byly na 68 procentech obvyklého stavu. Podprůměrné průtoky pokračovaly i loni v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v březnu byly na 23 procentech. Nejinak tomu bylo v letních měsících, v červnu se průtoky dostaly na 49 procent, v červenci na 47 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down