Průtoky v řekách byly v únoru nadprůměrné, skoro po roce a půl

Únorové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 113 procent obvyklého stavu. Nad průměrem byly poprvé po sedmnácti měsících podprůměrného stavu. Loni v únoru byly na 78 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích a v únoru odpovídaly 113 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.
Odborníci uvedli, že na 23 sledovaných stanicích se pohyboval průměrný měsíční průtok mezi 50 až 100 procenty. "Celkem 45 pozorovaných stanic mělo měsíční průměr nad 100 procent. Pouze tři stanice byly pod průměrem 50 procent," uvedli Špinarová a Brzezina.
Nejvyšší vodnost v únoru odborníci evidovali na vodním toku Pstruhovec ve stanici Staré Město pod Landštejnem, šlo o 172 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost naměřili na vodním toku Litava ve stanici Rychmanov, šlo o 23,1 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down