24.05.2005 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průvodce varuje před GM potravinami

Před rokem se organizace Greenpeace obávala, že po vstupu do Evropské unie se u nás projeví masivní nástup geneticky modifikovaných (GM) potravin. Podle Magdaleny Klimovičové, konzultantky genetické kampaně Greenpeace, hrozilo nebezpečí, že se nové státy stanou trojským koněm, jehož prostřednictvím se budou tyto potraviny dostávat na jednotný trh unie. Po roce od rozšíření EU však Klimovičová přiznává, že se tyto obavy nepotvrdily.

Vstup do unie navíc zpřísnil označování potravin a přinesl povinnost uvádět i na obalu olejů, že pocházejí z GM surovin. Přitom oleje neobsahují bílkoviny, které nesou genetické informace, a není tedy možné v laboratoři určit, zda pocházejí z GM rostlin. Z potravin vyráběných z GM rostlin objevili ekologové na našem trhu právě jen rostlinné oleje a z nich vyrobené ztužené tuky. Geneticky modifikovanou olejninou schválenou k běžnému používání je zatím jen sója. GM původ proto mohou mít čisté sójové oleje, ale i směsné rostlinné. Zkratka na víčku rostlinných olejů upřesňuje, z které plodiny jsou vyrobeny nebo která ve směsi převládá (SL = slunečnice, SO = sója, RE řepka). Pro orientaci spotřebitele, jenž nechce kupovat GM potraviny, vydala organizace průvodce. Shrnuje výsledky ankety mezi 1500 potravinářskými a obchodními firmami. Ty měly odpovědět, zda používají při výrobě GM organismy nebo zda potraviny z nich připravené distribuují.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down