23.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průzkum: Zákaz individuálních klecí v chovech podporuje 84 procent Čechů

Zákaz individuálních klecí v chovech hospodářských zvířat podporuje 84 procent Čechů, v celé EU je to 89 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr. V tiskové zprávě na to upozornila ochranářská organizace Compassion in World Farming (CIWF). Uvedla, že Evropská komise měla v září předložit legislativu, která by upravovala pravidla pro životní podmínky zvířat v chovech, což neučinila.

V průzkumu 52 procent Čechů uvedlo, že je pro ně velmi důležité, aby hospodářská zvířata žila ve slušných podmínkách a 34 procent lidí uvedlo, že to považují za spíše důležité. Osm procent lidí odpovědělo, že to pro je spíše nedůležité a čtyři procenta uvedla, že to pro ně je zcela nedůležité.

Průzkum se lidí ptal také na otázku, jak moc je důležité zlepšení zacházení se zvířaty na jatkách včetně používání videokamer. V Česku to jako důležité označilo 81 procent lidí, v celé EU 88 procent respondentů. V ČR se také více než polovina lidí domnívá, že by se pravidla pro dobré životní podmínky zvířat měla týkat i dovážených potravin. V současné době taková pravidla neplatí. Podle 74 procent lidí z ČR by se v EU měla omezit doba přepravy živých zvířat.

Iniciativa občanů

Organizace CIWF upozornila na občanskou iniciativu s názvem Konec doby klecové. Ta v EU získala 1,4 milionu podpisů a podpořilo ji 170 nevládních organizací. Komise v reakci na iniciativu uvedla, že má v úmyslu předložit do konce roku 2023 legislativní návrh na postupné vyřazení a nakonec i zákaz používání klecí. Týkat se to má jak nosnic, tak například králíků, prasnic, kachen nebo hus. V ČR mají klecové chovy nosnic skončit v roce 2027. Stále v nich je téměř 60 procent nosnic. Například v sousedním Polsku je to přes 70 procent.

Připravují právní kroky

CIWF uvedla, že připraví právní kroky kvůli nedodržení závazku Evropské komise. "Jsme přesvědčeni, že přelomový návrh na zákaz klecí je vypracován a připraven k realizaci a neexistuje žádný rozumný důvod pro další odklady. Proto jako výbor evropské občanské iniciativy zvažujeme nyní své právní možnosti," uvedla vedoucí CIWF Česko Romana Šonková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down