Zemědělský výbor byl proti zákazu klecových chovů slepic

Poslanci zemědělského výboru hlasovali znovu proti zákazu klecových chovů nosnic. Podle předsedy výboru Jaroslava Faltýnka se ale ještě může hlasování na plénu změnit. Podpořili naopak zákaz usmrcování zvířat zmrazováním s výjimkou u hadů. O osudu návrhu s desítkami pozměňovacích návrhů, které mimo jiné zakazují drezuru zvířat v cirkusech, tak bude rozhodovat sněmovna ve třetím čtení. Podpořili také omezení kočovných cirkusů.

Na podporu klecových chovů vystoupil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle něj chovatelé nebudou znovu investovat do přesunu chovů do voliér, spíš je zavřou. Do ČR se pak budou vozit vejce ze států mimo EU s chovy s neobohacenými klecemi, které jsou již nyní v unii zakázané. Podle něj se snaží zemědělci chovat zvířata v co nejlepších podmínkách, co ekonomika dovoluje. "Předkládání zemědělcům, že zvířata chovají jenom kvůli penězům a že je nemají rádi, je urážející," dodal.
Podle ministerstva zemědělství by se musely zakázat chovy v celé EU, které klece podporují, nikoliv jenom v ČR. Pro zákaz byl naopak mluvčí Obrany zvířat Pavel Buršík, který upozornil na to, že stejně obchodní řetězce již deklarovaly, že nebudou od roku 2025 vejce z klecí brát. Chovatelé tak nebudou mít odbyt, takže stejně budou muset na jiné typy chovů přejít, dodal.
Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k patnáctileté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012. Tehdy začal platit zákaz používání tzv. neobohacených klecí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down