06.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvenství v konzumaci vína drží Francouzi a Italové, přestože spotřeba u nich klesá

Obliba vína u ve Velké Británii a Německu stoupá, zatímco u největších konzumentů v Evropě, Francii a Itálii, spotřeba tohoto nápoje klesá kvůli obavám o zdraví. I přes pokles spotřeby prvenství v pití vína zůstává Francouzům, kteří vloni spotřebovali 48,5 litru na jednoho obyvatele. Druhou pozici drží Italové, kteří spotřebují o litr méně. Vyplývá to ze studie nezávislé agentury pro průzkum trhu Datamonitor.

Důvodem poklesu konzumace vína v Itálii je, že tamní obyvatelé upouštějí od pití tohoto nápoje během oběda s tím, že konzumace alkoholu během poledne je společensky nepřijatelná a navíc škodí zdraví, soudí analytik a tvůrce zprávy John Band. Propad ze stejných důvodů zaznamenali také ve Francii a očekává se i ve Španělsku.
V Itálii a ve Španělsku sice klesá zájem o víno, zato vzrůstá obliba piva. to se nedá říci o Británii, kde naopak odpadá zvyk dát si k obědu pár piv. V Británii prosazuje tendence nahradit pivo spíš sklenkou vína. V roce 1998 připadlo na jednoho Brita čtrnáct litrů vína, loni to bylo o tři litry víc. Během stejné doby ale konzumace piva klesala tempem tří procent ročně. Agentura Datamonitor předpokládá, že obliba vína nadále poroste a v roce 2008 se v zemi spotřebuje 19,3 litru na hlavu. Obdobná tendence je i v Německu, kde z nynějších 27,4 litru vína na obyvatele má spotřeba vzrůst na 28,4 litru.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down