Prvenství v soutěži Farma roku si odneslo Vinařství a farma rodiny Valihrachových

Vítězem sedmnáctého ročníku soutěže Farma roku, kterou pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR, se letos stalo Vinařství a farma rodiny Valihrachových z Krumvíře na Břeclavsku. Na stříbrnou příčku se probojoval statek rodiny Hatlákových z Meziboří na Žďársku, Jako třetí se umístila farma Pavla Vokála ze Strážného. Výsledky vyhlásili organizátoři soutěže v pražském divadle ABC. Asociace letos nově dávala také ceny v programu Pestrá krajina, kde zvítězily čtyři farmy.

Rodina Valihrachových je podle organizátorů skoro tři desítky let známá pěstováním vinné révy na 20 hektarech půdy ve Velkopavovické podoblasti a také výrobou vína. Členem rodiny je Josef Valihrach, předseda Vinařské asociace ČR a držitel titulu Vinař roku. Hatlákovi na rozhraní Vysočiny a Jihomoravského kraje více než 20 let chovají a šlechtí masný skot plemene charolais. Jejich hospodářství, na kterém pěstují krmné plodiny, obilniny, ale také brambory, se rozkládá na 140 hektarech. Vokálova farma na více než tisícovce hektarů luk a pastvin slouží pro potřeby chovu 850 kusů masného skotu, hospodář ale také šlechtí jeleny a daňky, pozemky spásá také stovka ovcí. Součástí farmy je i několik produkčních rybníků, má nová jatka s bourárnou, briketárnu nebo peletkárnu. "Milovníkům přírody je v rámci agroturistiky k dispozici stylová rybářská bašta, pečlivě zařízený lovecký srub a penzion se společenskou místností pro rodiny s dětmi," dodala asociace. Odborná komise hodnotila zúčastněné farmy podle pěti kritérií, a to celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny do chodu farmy.
Kromě ocenění Farma roku se letos součástí večera stalo i udílení cen v programu pestrá krajina. "Ukázky dlouholetých a promyšlených funkčních řešení v krajině, které jsou samou podstatou tohoto programu, nejlépe dokazují, že velmi záleží, jakým způsobem se podnikání v zemědělství provádí," uvedl tajemník asociace Jaroslav Šebek. Na nejvyšší příčce se ocitly čtyři farmy. Kunclův mlýn ukázkově pečuje o vodní prvky a původní dřeviny v údolí potoka Brziny. V Habánském mlýně na Hodonínsku manželé Blahuškovi chovají masné ovce, obnovují polní cesty s alejemi a vysazují lokální staré odrůdy ovocných dřevin. Statek Vodňanský, který leží ve Stranném u Blíževedel na Českolipsku je ukázkovou rodinnou farmou, kde se hospodaří na menších půdních blocích; mají také biopásy s pestrou skladbou plodin. Čtvrtým oceněným statkem je Ekofarma Petra Marady v okolí vinařské obce Šardice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down