V tomto týdnu byla veřejnosti představena první digitální mapa změn evropské krajiny mezi roky 1990 a 2000. , která politikům přináši informaci o dopadech jejich rozhodování v oblastech, jako je zemědělství a doprava, na omezené zdroje regionů a celkově na životní prostředí.
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) představila výsledky svého projektu Corine Land Cover (CLC) 2000 na prestižním setkání v Bruselu, které bylo určeno pro zástupce z několika útvarů Evropské komise (včetně regionální politiky, zemědělství, výzkumu a životního prostředí), Evropské vesmírné agentury a pro zástupce stávajících a budoucích členských zemí EEA.
S použitím jednotné metodologie poskytuje CLC 2000 první standardizovaný přehled o krajinném pokryvu Evropy v roce 2000 a o změnách, ke kterým došlo během desetiletí, které uplynulo od prvního mapování na sklonku osmdesátých let dvacátého století. Oba produkty jsou veřejnosti bezplatně k dispozici na internetových stránkách EEA.
Kombinace geografické rozsáhlosti a místních údajů v projektu CLC 2000 nemá konkurenci v žádném ze světových informačních programů zabývajících se krajinným pokryvem. Projekt v současné době zahrnuje 30 zemí a očekává se, že se tento počet v roce 2005 ještě zvýší.
„Projekt Corine Land Cover 2000 pomůže politickým činitelům provádět lepší politiku a pro Evropu plánovat životaschopnější budoucnost,“ uvedla profesorka Jacqueline McGlade, výkonná ředitelka EEA.
„Jde o unikátní nástroj, který umožňuje měřit dynamický vztah mezi různými způsoby využití naší krajiny a dopady (a bohuželčasto také konflikty), které vycházejí z různých politických rozhodnutí například v oblasti zemědělství, regionální politiky a dopravy.“
EEA použila pro mapování krajinného pokryvu družicový zobrazovací program IMAGE2000, který spoluprovozuje se Společným výzkumným střediskem Evropské komise. Jako podpůrné podklady pro interpretaci byly použity letecké snímky a metody pozemního zobrazování.
Na základě programu IMAGE2000 připravili odborníci z celé Evropy podrobné mapy zobrazující 44 rozdílných typů pokryvu krajiny, jako je např. „městská souvislá zástavba“, „louky“ a „orná půda mimo zavlažovaných ploch“. (Více viz www.eea.eu.int)