První dvě letošní ohniska ptačí chřipky jsou na Lounsku a Znojemsku

Veterináři potvrdili další dvě ohniska ptačí chřipky, jde tak o první dvě ohniska v letošním roce. Jde o malochovy v Bojanovicích na Znojemsku v Jihomoravském kraji a v obci Blažim na Lounsku v Ústeckém kraji. Subtyp choroby byl v obou případech H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Loni veterináři v ČR utratili skoro 330 000 kusů ptáků, další stovky tisíc na chorobu uhynuly.

Na Znojemsku chovateli uhynulo všech devět chovaných slepic, v Ústeckém kraji pak šlo o úhyn osmi z 12 slepic. "Část přeživších slepic vykazovala změny chování. Také v tomto případě vyšetření veterinárními inspektory odebraných vzorků potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Zbývající kusy v chovu budou dnes utraceny a odvezeny k bezpečné likvidaci do asanačního podniku," uvedl Majer. V Evropě přibývá nových ohnisek ptačí chřipky jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V České republice utráceli veterináři například ptáky z několika hejn firmy Rybářství Nové Hrady. Nové ohnisko objevili veterináři na konci roku v bažantnici na Hodonínsku, kde museli zlikvidovat 5000 bažantů. Loni na konci roku likvidovali veterináři velkochov v Libotenicích na Litoměřicku, kde bylo zhruba 188 000 nosnic. Přibližně 50 000 jich bylo utraceno, zbytek uhynul, likvidovalo se také 1,7 milionu vajec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down