První experimentální agrovoltaika nad vinicí

Těžební a energetická firma MND z Hodonína začala se stavbu experimentální agrovoltaiky, tedy fotovoltaické elektrárny, pod jejímiž panely se pěstují plodiny. V tomto případě jde o vinici ve Starém Poddvorově na Hodonínsku. Podle firmy jde o první agrovoltaiku v Česku a využila k tomu rekultivovaný pozemek po těžbě o rozměrech 65 krát 28 metrů. Uvedla to mluvčí MND Dana Dvořáková.

Aktuálně firma osazuje solární panely, celkový výkon elektrárny bude téměř 100 kWp, což odpovídá ročně výrobě zhruba 100 MWh elektřiny. Průměrná roční spotřeba domácnosti se pohybuje okolo 2,5 až 3,5 MWh. "Solární panely a rozvody mají být hotové do poloviny října, vinice se bude teprve vysazovat. Půjde o odrůdy Ryzlink rýnský a Donauriesling," uvedla Dvořáková. Na sepětí pěstování vína s výrobou elektřiny spolupracuje firma s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně a z Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Agrovoltaika je umístěná v blízkosti cyklostezky a její součástí bude i zastávka pro pěší a cyklisty, kde bude vysvětleno, jak funguje. Společnost zde také vysadí stromy a umístí několik úlů.
Společnost, která se soustředila především na těžbu ropy a plynu, se snaží v posledních letech zaměřovat i na obnovitelné zdroje energie. "Máme už v provozu jednu fotovoltaickou elektrárnu, projektujeme a stavíme několik fotovoltaických elektráren na střechách našich staveb a budujeme jednu pozemní na Mušově," uvedla Dvořáková. Zároveň firma dokončuje nákup jedné elektrárny a na Ukrajině budovala větrnou elektrárnu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down