02.07.2004 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První kombajny v Pardubickém kraji by měly vyjet už příští týden

Sklizeň v Pardubickém kraji začne již v příštím týdnu, především na písčitých půdách. První kombajny tak vyjedou mezi ozimé ječmeny. Zemědělci na Pardubicku očekávají letos zhruba stejnou úrodu jako vloni s tím, že z hektaru budou dosáhnou vyšších výnosů, uvedla ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje Jarmila Vlasáková.

Zemědělci v Pardubickém kraji sklidili loni asi 350 000 tun obilí při průměrných výnosech 4,2 tuny z hektaru, upřesnila Vlasáková. Potvrdila, že sklizeň je již očekávaná vzhledem k tomu, že sýpky jsou vymetené a zemědělci si tak doplní zásoby. Pěstitelé, kteří si vypůjčili z hmotných rezerv, budou mít podle ní šanci obilí vrátit.
Odhadované množství sklizně však podle Vlasákové může ohrozit nepříznivé počasí, protože není stálé a není jisté, kolik toho skončí na sýpce, připouští. V případě deště může utrpět kvalita zrna.
Výkupní ceny by podle ní měly zůstat na loňské úrovni. U krmného obilí je odpovídající cena zhruba 3300 korun za tunu ječmenů a 3500 korun u pšenice. U potravinářské pšenice není důvod, proč jít pod 4000 korun na tunu, řekla. Nižší ceny podle ní nahrávají jen obchodníkům, když spotřebitel na cenách potravin nic nepozná. Pokud by se ale snižovaly výkupní ceny, pak platí úměra, že čím nižší výkupní cena doma, tím lukrativnější vývoz. Volný evropský trh umožňuje podle ní obilí vyvážet s mnohem menšími problémy na západní trhy, kde jsou výkupní ceny podstatně vyšší než v tuzemsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down