První konvoj s ukrajinskými zemědělskými produkty míří přes Polsko do Nizozemska

První konvoj s ukrajinskými zemědělskými produkty vyrazil z hraničního přechodu v polském Dohorusku a míří do Nizozemska. Oznámila to agentura PAP, která se odvolává na Michala Deruśe z polské daňové správy. Pět zapečetěných kamionů podle něj veze mimo jiné maso, vejce a kukuřici. V noci na dnešek vstoupila v platnost pravidla, která umožňují přepravu ukrajinských zemědělských produktů do jiných zemí přes Polsko.

Skončil tak zákaz tranzitu ukrajinských zemědělských produktů, který Varšava bez předchozího upozornění zavedla v polovině dubna a kvůli němuž mnoho společností se zbožím uvázlo na ukrajinsko-polské hranici, uvedla agentura Reuters.
Pro ukrajinské potraviny a zemědělské produkty platí v EU od loňského května bezcelní režim, který unie zavedla kvůli pomoci Ukrajině, jež od loňského února čelí ruské invazi. Levnější obilí z Ukrajiny, které mělo podle plánu směřovat do afrických či blízkovýchodních zemí, ale zaplavilo trhy některých evropských států, na což si stěžují místní zemědělci.
Několik zemí včetně Polska, Slovenska či Maďarska proto v posledních dnech zakázalo dovoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů. Varšava zastavila rovněž tranzit tohoto zboží přes polské území. V úterý však s ukrajinskými představiteli dosáhla dohody, která umožňuje převoz obnovit. Kamiony s ukrajinskými zemědělskými produkty budou zapečetěny, monitorovány a pojedou v konvojích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down