První oblastní kolo Jízdy zručnosti

Do letošního prvního oblastního kola Jízd zručnosti, které pro žáky zemědělských škol a učilišť pořádá naše vydavatelství se přihlásilo celkem 17 soutěžících ze sedmi škol Pardubického a Královéhradeckého kraje (Kostelec, Králíky, Opočno, Hlušice, Dolní Roveň, Hořice a Lanškroun). To, že zručnost je vlastně rodu ženského, dokázala tentokrát účast i tří dívek.

Zahajovací slovo patřilo řediteli pořádající kostelecké školy Ing. Jiřímu Náglovi a poté již vedoucímu soutěže Ing. Hladíkovi. Hlavní hodnocenou disciplínou se stala Jízda zručnosti, dalšími doplňkovými byly test znalostí z oblasti chovu zvířat a pěstování rostlin, kontrola traktoru před jízdou, ruční dojení a poznávání semen a krmiv podle vzorků.
Zatímco se studenti věnovali první části soutěže – psaní testu, pořadatelé a rozhodčí postavili na školním dvoře trať. Pak už jen stačilo cvičně projet trasu a soutěžní klání mohlo začít. Soutěžním strojem se stal zapůjčený traktor Zetor 6321 od autorizovaného prodejce firmy Zetor pana Jiřího Ehla z Lukavice, přívěs zajistila škola. Na zvládnutí celé trasy dostali soutěžící časový limit deset minut, ale většině z nich stačila méně než polovina stanoveného času. Pokud by ale soutěžící limit překročil, mohl být diskvalifikován. Taková jsou pravidla Jízd zručnosti.
Nejezdilo se ale na čas, nýbrž na body. Za bezchybné projetí trati mohl soutěžící získat maximálně 100 bodů, pokud se dotkl tyče nebo nesprávně splnil některý prvek, byly mu body nemilosrdně strhávány. Trať nebyla tak jednoduchá, jak se všem na začátku zdálo. Traktorista musel zvládnout všechny povinné prvky jízdy co nejlépe, každý bod mohl rozhodnout o stupínku vítězů. Body se strhávaly i za nesprávnou techniku jízdy, prudké brždění a nesprávné řazení rychlostních stupňů.
Titul vítěze a pohár nakonec zůstal v Kostelci nad Orlicí, domů si ho odvezl student místní školy Miroslav Černíček, který projel trať s pouhými dvěma trestnými body. Také druhý Ondřej Novák ze SOU Hlušice a třetí umístěný Pavel Kaplan ze SOU Králíky získali odměny od našeho vydavatelství a zároveň postupují do finále Jízd zručnosti, které proběhne na Zemi živitelce 2002 v Českých Budějovicích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *