21.07.2008 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První obvinění za vyhnání sedláků

Za účast v takzvaném rozkulačení byl obviněn bývalý funkcionář národního výboru v obci Třtice na Rakovnicku Rudolf Pavlíček. Za porušení pravomocí veřejného činitele mu hrozí až deset let vězení. Informovaly o tom minulý týden Hospodářské noviny s tím, že jde o první obvinění tohoto druhu.

Podle ředitele Ústavu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Pavla Breta podepsal Pavlíček rozhodnutí o zabavení majetku a vystěhování soukromého zemědělce Karla Horáčka. Ten byl tehdy v obci největším konkurentem vznikajícího zemědělského družstva.
Policie tak po více než půlstoletí začala stíhat jeden z největších zločinů komunistického režimu - likvidaci selského stavu. Na domnělé viníky násilného združstevňování se na ÚDV shromáždilo už přes 350 podání z celé republiky."Kromě funkcionářů prošetřujeme také tehdejší prokurátory nebo okresní náčelníky SNB," uvedl Bret. Kvůli právní kontinuitě mohou policisté stíhat z dob minulého režimu jen ty zločiny, které odporovaly tehdejším zákonům.
Podle historiků chybějí k vyhánění zemědělských rodin při kolektivizaci a znárodňování zemědělského majetku za socialismu podklady. Zejména po roce 1953 totiž rodiny sedláků vysidlovaly místní orgány a neexistovala centrální evidence. Nelze tak proto přesně říci, kolik zemědělců vyhánění postihlo. Centrálně evidována byla část vysidlování, která se uskutečnila od roku 1951 do roku 1953 jako takzvaná akce K (kulak). Z dochovaných materiálů vyplývá, že stát v této době zkonfiskoval na dva tisíce usedlostí. Pozdější údaje vycházejí už jen z odhadů. Podle jedné z interních zpráv tehdejší Státní bezpečnosti bylo od října 1951 vysídleno tři až čtyři tisíce rodin.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down