30.08.2002 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První pomoc rolníkům

Ministerstvo zemědělství již vyčlenilo první peníze na rychlou přímou pomoc postiženým záplavami. Vláda ve středu také posvětila dvě stě milionů korun, které poskytne garanční fond. Zadrhlo se však jednání o výpomoci z Pozemkového fondu ČR.

„Ze svých rezerv uvolní ministerstvo 200 milionů korun na okamžité odstranění povodňových škod,“ sdělil Jiří Felčárek z tiskového oddělení MZe. Z celkové třímiliardové pomoci ministerstva financí získal resort zemědělství 300 milionů korun, přičemž sto milionů půjde podle Felčárka potravinářům a 200 milionů na obnovu a revitalizaci malých vodních toků a rybníků. Ministerstvo chce zemědělcům vyjít vstříc rovněž urychlením výplat záloh dotací na chov krav bez tržní produkce mléka, ovcí a koz a poukázáním podpor mimoprodukčních funkcí.
Dalších 200 milionů korun, které se našly v Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu, lze po svolení vládou použít na dlouhodobé půjčky s jednoprocentním úrokem. Ministr zemědělství Jaroslav Palas od vlády zatím nezískal souhlas se změnou zákona o Pozemkovém fondu ČR a jeho rozpočtu na letošek. Přitom fond by měl podle Palasova návrhu uvolnit 500 milionů korun jako finanční výpomoc zemědělské prvovýrobě. Ministr současně požadoval, aby se poškozeným rolníkům prominula jedna roční splátka za privatizovaný majetek, včetně půdy, a nájemné. Ministerstvo financí chce ale pouze odložení těchto plateb. Kabinet proto jednání o tomto návrhu přerušil do příštího týdne.
„Situace některých zemědělců je tragická a tito lidé by měli mít okamžitě jasno, že letos nebudou pozemkovému fondu nic splácet. A zda se mají splátky prominout, či odložit, nechme na další jednání,“ přimlouvá se poslanec sněmovního zemědělského výboru Miloslav Kučera. Právě řešení splátek považuje za největší přínos postiženým. „Obávám se, že tentokrát se pro zemědělce, kterým voda přinesla nedozírné škody, nenajde tolik peněz jako na sucho. Náhrady za sucho byla nejhorší služba našemu zemědělství. Že se pak přehouplo do černých čísel, bylo právě díky vyplaceným pěti miliardám. Teď už nám žádný z ekonomů neuvěří,“ poznamenal Kučera.
Resortní ministerstvo hledá další cesty popovodňové pomoci. Podle Palase by určité prostředky mohly poskytnout státní podniky Lesy ČR a Budvar. Zvažují se také jisté možnosti v programu Sapard. Ministr, jak už dříve řekl, bude rovněž žádat o peníze ze státního rozpočtu. Při poskytování náhrad za povodňové škody nebude MZe podle mluvčího Martina Severy přihlížet k tomu, zda zemědělec je či není pojištěný. Upřednostňování nepojištěných by totiž bylo jen impulsem k tomu, aby se nezodpovědně chovali všichni.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down