První rok bez BSE

Minulý rok byl první rokem bez zjištění bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), neboli nemoci šílených krav. Přes všechny prognózy, že riziko onemocnění je stále velké, se ukázalo, že mělo zásadní význam přijmout a dodržovat přísná bezpečnostní opatření. To znamenalo zákaz používání masokostních mouček při krmení hospodářských zvířat, přežvýkavců zejména, a důsledné odstraňování tzv. rizikového materiálu, tj. nervových tkání. Uvedl to tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

I v ostatních členských zemích EU případů BSE ubývá, nezmění-li se tedy nic k horšímu, a nic nenasvědčuje, že by mělo, bude možné, zřejmě do roka, počítat se snížením počtu vyšetřovaných zvířat na BSE. Bude to znamenat významnou úsporu pro jatka, popřípadě pro zemědělce.
Po letech vzrůstu počtu případů došlo i v ČR, v podstatě již v roce 2006, ke zlomu. V roce 2001 byly zaznamenány dva případy BSE, v roce 2002 rovněž dva,  v roce 2003 již čtyři. O rok později to bylo již sedm případů a v roce 2005 osm. V následujícím roce byl však zaznamenán pokles na tři případy, v roce 2007 o jeden méně, tedy dva, a vloni žádný. 
Celkem bylo tedy od roku 2001 do konce listopadu 2008 vyšetřeno 1 351 286 kusů skotu a na toto množství bylo diagnostikováno 28 případů BSE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *