11.09.2008 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První sklizeň ve Vizovicích

Vizovická likérka Rudolf Jelínek, která je největším českým výrobcem ovocných destilátů, letos poprvé sklízí ovoce z vlastního švestkového sadu. Tradiční tuzemský výrobce lihovin chce vlastní úrodu využít pro nový produkt, pravou vizovickou slivovici, která bude ve Vizovicích nejen vyrobena, ale z regionu bude pocházet i veškeré použité ovoce.

První švestky začali v sadech vizovického výrobce sklízet už v polovině srpna, hlavní část sklizně ale začíná teprve v těchto dnech. Všechno ovoce by mělo být pod střechou nejpozději do dvou týdnů. Letošní úroda je podle zástupců firmy velice dobrá, šestky jsou kvalitní a mají vysoký obsah cukru.
Švestkový sad vizovické likérky zabírá plochu zhruba 44 hektarů. S výsadbou firma začala  v roce 2003, kdy vysadila prvních 16 hektarů. Sázela tehdy tři odrůdy, Čačanskou lepotici a odrůdy Stanley a Gabrovská. Likérka se zaměřila výhradně na zahraniční odrůdy více odolné proti chorobám. 
Rudolf Jelínek každoročně zpracuje několik milionů tun švestek. Většinu ovoce ale dováží z balkánských zemí, zejména ze Srbska, protože produkce tuzemských pěstitelů pro její výrobu nestačí. Letos by se podle odhadů firmy v jejích sadech mohlo sklidit asi 30 tun švestek, nejvyšší výnosnosti se ale dosáhne až za několik let. V budoucnu se předpokládá, že by výnosnost ze sadů v době nejvyšší plodnosti stromů mohla být až deset tun na hektar.
Ovoce vypěstované ve vlastním sadu chce vizovická likérka využít výhradně k výrobě nového produktu, vizovické slivovice, která dosud v její nabídce chybí. Na trh bude výrobek ale uveden zřejmě až za několik let, protože ovocný destilát bude muset ještě několik let zrát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down