18.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První šlechtitelský chov českého strakatého skotu na Královehradecku

První šlechtitelský chov českého strakatého skotu na Královehradecku bude uznán 26. srpna letošního roku v zemědělském podniku ZAS Mžany u Sadové, upozornila Petra Škopová z akciové společnosti Chovservis. České strakaté plemeno je původní, dnes již zušlechtěné plemeno s kombinovanou užitkovostí. Znamená to, že krávy tohoto plemene mají velmi dobrou mléčnou užitkovost a býci se hodí k výkrmu do hmotnosti až 650 kg.

Velmi dobrou mléčnou užitkovost tohoto plemene dokládají výsledky chovatelů v ZAS Mžany, protože jejich krávy dojí skoro 7000 kg mléka při 4,2 % tuku a 3,5 % bílkovin. Pro porovnání: krabice plnotučného mléka obsahuje 3 %, polotučného 1,5 % a nízkotučného 0,5 % tuku při obsahu bílkovin kolem 3 % podle výrobce. Všechna telata-býčci, kteří se v ZAS Mžany narodí, jsou tam také vykrmeni s denním přírůstkem 1,12 kg.
Tyto úspěchy bude již od rána 26.srpna hodnotit komise odborníků. Navštíví většinu provozů ZAS Mžany. Od 14. hodin je ve Mžanech připravena veřejná přehlídka vybraných krav a toho nejcennějšího v chovu krav-matek budoucích plemenných býků. S uspořádáním akce pomáhá mžanským chovatelům i plemenářská organizace Chovservis, a. s. Hradec Králové. Součástí akce bude i výstava zemědělské techniky a představí se dodavatelé krmných doplňků, mlékárny a další vystavovatelé.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down