Jihočeská univerzita vydává první ucelenou publikaci pro laickou veřejnost o klíštěti. Kniha Člověk a klíště má přinést srozumitelnou formou informace o tomto parazitovi. Publikace nemá vytvářet zisk, proto bude k dispozici jen k půjčení v univerzitní a ve vědeckých knihovnách nebo na recepcích v nemocnicích a úřadu Jihočeského kraje. Autorem je novinář Marek Kerles, který se problematice klíštěte a jím přenášených onemocnění dlouhodobě věnuje.
Podle rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera, jenž se zabývá výzkumem klíšťat 30 let, je přínos publikace právě v její srozumitelnosti a také v osvětě. Řada lidí podle něj totiž stále možnou nákazu od tohoto parazita podceňuje. Ale samozřejmě, že na druhé straně existují i lidé, kteří mají z klíšťat fóbii a chtějí jenom slyšet to, že do lesa by kvůli tomu vůbec chodit neměli, uvedl Grubhoofer, který se na tvorbě publikace rovněž podílel.
Parazitologický ústav v Českých Budějovicích se řadí mezi nejvýznamnější v tomto oboru. Jde o jedno z pěti nejlepších světových pracovišť zaměřených na výzkum klíšťat. Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Borrelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky, není proti ní žádné očkování. Za nebezpečnější onemocnění, které přenášejí klíšťata, považují lékaři encefalitidu.*