První žaloba na zamoření pole GM plodinami

Farmář ze západní Austrálie věnující se ekologickému zemědělství podal žalobu na svého souseda, jenž pěstuje geneticky modifikované plodiny, protože mu prý zamořil pole. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Jde pravděpodobně o první soudní případ tohoto druhu na světě.

Farmář Steve Marsh uvedl, že produkty ze 70 procent plochy jeho polí ztratily označení "bio" poté, co k němu v roce 2010 zavál vítr semena geneticky modifikované řepky z pozemku jeho souseda Michaela Baxtera.
Nebývalý soudní případ je považován za test práv zemědělců. "Je důležité, aby si farmáři udrželi právo pěstovat rostliny bez genetické modifikace, poněvadž to také ochrání zákazníky, kteří si chtějí kupovat takové výrobky," konstatoval Marshův obhájce Mark Walter.
Baxterovi právníci prohlásili, že úřad potvrzující ekologickou kvalitu plodin má přehnaně vysoké nároky. Podle nich také Marshovy pozemky nemohly být kontaminovány, poněvadž Marsh pěstuje oves a další rostliny, nikoli však řepku.
Případ rozdělil místní komunitu v Kojonupu ve státě Západní Austrálie, kde oba muži - někdejší přátelé - žijí. Na podporu jednoho či druhého se postavily různé lobbistické skupiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down