Pšenici na poli u Litomyšle posečou kosou

Na pšeničné pole mezi Litomyšlí a Poličkou na Svitavsku nevyjedou moderní stroje. Sekáči jej v sobotu odpoledne posečou kosami a s pomocí historického žacího stroje. Dávné způsoby sklizně si mohou vyzkoušet i návštěvníci akce, přijít mohou i v dobovém oblečení. Uvedla to Lenka Kmošková ze Spolku archaických nadšenců.

Na sklizeň obilí členové spolku používají speciální kosy, které nemají dvě rukojeti. Zapřáhnou také koně, aby táhli hrabicovou sekačku z první republiky. Lidé rovněž uvidí práci odebíraček a odebíračů, kteří posečené obilí sbírají a vážou do snopů pomocí povřísel. Snopy pak poskládají do panáků, aby zrno mohlo doschnout.
Obilí se dříve sekalo s určitým předstihem před úplným dozráním, protože zralé zrno by při sekání a manipulaci z klasů vypadalo. Tato jednoduchá pravidla již dnes upadají v zapomnění, protože se pro sklizeň a úpravu zrna využívá plná mechanizace, ale je důležité, aby byly zachovány pro další generace, řekl další člen spolku Vojtěch Kmošek.
Spolek se snaží lidem přibližovat každodennost našich předků v praxi. Zabývá se pokusy s výrobou železa, dřevěného uhlí, keramiky, výrobou textilu, zemědělstvím nebo stavbou obydlí. Jeho členové také obnovili zaniklé kapličky, které v oblasti postavili sudetoněmečtí statkáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down