Pseudomor ptactva potvrzen i ve východním Slovenku

Výskyt virové nákazy pseudomor ptactva, který nelze slučovat s ptačí chřipkou a není přenosný na člověka, byl zaznamenán již také ve východním Slovensku. V minulých týdnech se tato nákaza objevila v západním a středním Slovensku. Informoval o tom ředitel regionální veterinární a potravinové správy ve Spišské Nové Vsi Peter Kochan.

Kochan připustil že by rozšíření nákazy mohlo způsobit ekonomické ztráty. Uvedl, že přijali účinná opatření, která by měla zabránit dalšímu šíření nákazy. Podle vyhlášky musejí všichni chovatelé drůbeže a holubů nahlásit stavy svých chovů, očkovat je a držet tak, aby se nedostaly do styku s volně žijícími holuby. Pseudomor byl podle Kochana identifikován u volně žijícího holuba ještě 9. listopadu. Od té doby však podle něj veterináři ve Spišské Nové Vsi nezaznamenali žádný hromadný úhyn holubů, ani jiného ptactva.
Pseudomor se na Slovensku objevil koncem října a nejvíce postihl chovatele ze Žilinského kraje, který musel kvůli nemoci zlikvidovat celý chov se 150 ptáky. U volně žijících holubů onemocnění dosud odborníci potvrdili v oblasti Trenčína, Skalice, Galanty a Liptovského Mikuláše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *