Psi mají velký podíl na úhynu srnčí zvěře

I když je úhyn zvěře v zimním období přirozený, nemusel by podle odborníků být tak drastický. Na Vsetínsku myslivci nacházejí desítky uhynulé srnčí zvěře, z toho většina je stržena. Podle odborníků na tom mají velký podíl psi, kteří se volně pohybují v lesích, sdělila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Myslivci proto vyzývají majitele psů, aby s nimi omezili vycházky do lesa a zvěř nerušili. Kdo tak neučiní, vystavuje se riziku pokuty, případně ztráty psa. Myslivecká stráž, která přistihne psa, jak se volně pohybuje po honitbách mimo vliv svého majitele nebo vedoucího, hrozí mu pokuta až 30 tisíc korun, v případě právnických osob až 40 tisíc korun, upozornil Dušan Pinďák z odboru životního prostředí vsetínské radnice.uvedl Pinďák.
Na vysvětlení dodal, že zvěř je schopna odolávat nepřízni počasí, nedostatku potravy nebo přirozeným predátorům. Tlak psů už ale nezvládá. Zvěř se totiž v tomto období stahuje blíže k lidským obydlím a mnohdy stačí, aby ji pes prohnal. Některý pes přitom dokáže srnu strhnout, jiný ji zase uštve tak, že uhyne, poznamenal Josef Dobeš ze vsetínské správy Lesů ČR. Hlavní problém je v tom, že zvěř je v důsledku sníženého příjmu potravy vysílená a navíc se při úniku boří hluboko do sněhu, zatímco pes se bez problémů pohybuje po povrchu ledové krusty.
Za určitých okolností mohou myslivci volně pobíhajícího psa i zastřelit. Myslivecký zákon totiž říká, že každý, kdo vstupuje do přírody, si musí počínat tak, aby nedocházelo ke zbytečnému ohrožování nebo zraňování zvěře a k poškozování jejích životních podmínek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *