22.02.2006 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka už i na Slovensku

Do pátečního poledne by se mělo potvrdit, zda u uhynulého sokola stěhovavého a morčáka bílého z jihozápadu Slovenska šlo o virus H5 N1. Dosud byly určen v testech virus H5, výskyt podkmenu N1 ale musí prověřit další testy. Vzorky byly zaslány k prozkoumání do laboratoře v britském Weybridge, sdělil slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon.

Česká republika podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna nebude kvůli podezření na Slovensku měnit dosavadní opatření vůči nákaze. Policie na hranicích kontroluje převozy drůbeže. Řidiče, kteří nebudou mít ke zboží veterinární doklady, nevpustí s nákladem za hranice.
Postižení ptáci nebyli z průmyslových chovů, podle Simona tak není důvod k očkování lidí či k hromadné likvidaci ptactva v okolí nálezů. Bratislava je podle něj bezpečná, i když morčák by nalezen na okraji hlavního města. Sokola lidé našli v podunajské chráněné krajinné oblasti u vodního díla Gabčíkovo. Veterináři v okolí nálezů zavedli zpřísněná opatření pro chovatele ptáků. V okruhu tří kilometrů zakázali přemísťování drůbeže či lov ptactva. Obě lokality leží v blízkosti Rakouska a Maďarska, kde se už ptačí chřipka objevila.
Nemoc se dál rozšiřuje v Německu. Nebezpečný virus H5N1 byl do dnešního odpoledne zjištěn už u 103 uhynulých ptáků, převážně labutí a divokých kachen a hus a také u jednoho káněte.
Odborníci soudí, že smrtelně nebezpečný virus H5N1 se časem dostane i na české území.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down