Ptačí chřipka v malochovu slepic v Bohuňovicích na Olomoucku

V malochovu slepic v Bohuňovicích na Olomoucku odhalili ptačí chřipku. Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu tří slepic z deseti kusů. Po potvrzení nákazy byla zbývající drůbež v tomto chovu utracena. V Olomouckém kraji je to letos zatím druhé ohnisko ptačí chřipky. V lednu byla ptačí chřipka v malochovu ptáků v Norberčanech na Olomoucku. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Státní veterinární správa - logo

,,Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasažených chovů uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele," uvedl Vorlíček.

Pravidla biologické bezpečnosti

Státní veterinární správa vyzývá chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména aby bránili kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A.

Letos bylo v ČR zatím potvrzeno 22 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech a pět ohnisek v komerčních velkochovech drůbeže.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down