24.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka zřejmě výrazněji neovlivní poptávku po drůbežím mase

Chovatelé ani zpracovatelé neočekávají, že by se první případ ptačí chřipky v tuzemském chovu drůbeže výrazněji projevil v zájmu domácích spotřebitelů o drůbeží maso. Podotýkají, že platí přísná pravidla a produkce je pod veterinárním dozorem, takže zákazníci se nemusí obávat.

"Myslím si, že to nebude mít na spotřebu vliv," řekl Zdeněk Štěpánek, generální ředitel společnosti Xaverov, jednoho z předních zpracovatelů drůbežího v tuzemsku. Veterinární zabezpečení je podle něj takové, že se na případný problém přijde a ke spotřebiteli se závadná produkce nedostane.
Ani podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové by se nynější případ ptačí chřipky na trhu neměl výrazněji projevit. Mimo jiné proto, že čeští spotřebitelé jsou hodně zatížení na ceny a drůbeží má výhodu v tom, že je nejlevnějším druhem masa na trhu. O jeho popularitě svědčí to, že spotřeba se od roku 1989 zdvojnásobila.
Mluvčí Agropol Group Jana Kindlová podotýká, že loni sice způsobila ptačí chřipka na trhu s drůbežím značné problémy, ale důvodem byl především příliv levných přebytků ze zemí, kde prodeje klesly až o desítky procent.
Že by se návrat ptačí chřipky do Česka promítl do poptávky po drůbežím, nečekají ani chovatelé. Navíc v celé Evropě je nedostatek kuřat, takže i desetinový pokles spotřeby v tuzemsku by neměl ovlivnit ceny, řekl předseda odbytového družstva producentů jatečné drůbeže Disc Zdeněk Scháno.
Přísná ochranná opatření podle něj platí dlouhodobě. Chovy jsou uzavřené. Kontakt lidí s drůbeží je minimální, navíc jsou v chovech standardní zóny s dezinfekčními rohožemi. Auta z jatek musí mít dokumentaci, že byli dezinfikovány při výjezdech i vjezdech, uvedl.
Rovněž obchodníci tvrdí, že spotřebitelé nemusí mít žádné obavy konzumovat drůbeží maso. "Drůbeží maso nabízené v našich prodejnách odebíráme pouze od dlouhodobých a prověřených dodavatelů, kteří drůbež chovají výhradně v uzavřených chovech pod stálou veterinární kontrolou," řekl dnes ČTK například Libor Kytýr ze společnosti Ahold, která v Česku provozuje tři stovky supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 46MB (9.2% of 500MB)