Půda by mohla udržet vody o 3,4 miliardy metrů krychlových více, potřebuje však organickou hmotu

Půda v Česku udrží 5,04 miliardy metrů krychlových vody. Mohla by udržet o 3,4 miliardy metrů krychlových více, je však ničená erozí a utužováním. Uvedl to na semináři v Senátu Jiří Hladík z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. Při správném zapravování organické hmoty zpět do půdy by se situace mohla podle něj zlepšit už během jednoho roku.

Do roku by mohla zadržet o miliardu kubíků více, pak už to jde pomalu, řekl Hladík. Do tří let by tak mohla půda v ČR udržet až 6,5 miliardy metrů krychlových vody, do deseti let až 7,1 miliardy metrů krychlových.

Absorpční kapacita půdy pomáhá při ochraně před povodněmi, současně se díky vodě v krajině předchází potenciálnímu suchu. Podle údajů ministerstva zemědělství je vodní erozí v ČR ohroženo až 67 procent zemědělské půdy, v nejohroženějších kategoriích je 35 procent území. Podle poslední obdobné zprávy z roku 2012 bylo vodní erozí ohroženo 50 procent zemědělské půdy. V Česku je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.

Ministerstvo zemědělství plánuje několik protierozních opatření. Například chce, aby zemědělci více měnili pěstované plodiny. Chce také tvrději postupovat vůči zemědělcům, u jejichž půdy se opakovaně zjistí růst eroze.

Zemědělci, pokud pobírají dotace, protierozní opatření musí udržovat. Například nesmí pěstovat na nejvíce ohrožených územích erozně nevhodné plodiny, jako jsou kukuřice, brambory, řepa či sója. Na opatření proti suchu a erozi se také chce nyní v rámci komplexních pozemkových úprav více zaměřit Státní pozemkový úřad.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down