10.07.2000 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půda do klidu

Ministerstvo zemědělství hodlá podpořit záměr "uvést do klidu" asi pět až deset procent zemědělské půdy v příštím roce. Uvedl to Jiří Felčárek z tiskového oddělení MZe. Objem agrární produkce by se však přitom podle něj snížit neměl.

Zemědělci si totiž budou moci vybrat, jestli na půdě budou hospodařit intenzivně hlavně pro potravinářskou produkci, nebo půdu vyhnojí zeleným hnojivem. To zhruba odpovídá společnému návrhu Asociace soukromého zemědělství a Svazu zemědělských družstev a společností, aby podnikatelé v rámci dotačního systému od roku 2000 měli možnost výběru na činnost extenzivní či intenzivní. Prostředky získané uvedením půdy do klidu by pak měly sloužit k intenzifikaci výroby jinde. Objem produkce by tak zůstal v porovnání se současným stavem stejný, jenom by byl efektněji vytvářen na menší produkční ploše.
Další změnou v dotační politice pro příští rok by podle Felčárka bylo zrušení současného bodového systému hodnocení. Podpory budou přímo dány podle vymezení méně příznivých oblastí LFA (less favourable areas). Do tzv. vyrovnávacího příplatku se transformují také podpory trvalých travních porostů (TTP). Údržba TTP bude totiž od příštího roku pojata jako údržba pastvou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down