29.02.2008 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půda přichází o živiny

Ze zemědělské půdy se postupně ztrácejí živiny a další důležité látky. Půda tak postupně ztrácí svou úrodnost. Podle odhadů vědců z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) jich voda ročně odnese zhruba za 30 až 40 miliard korun.

Josef Seják z Fakulty životního prostředí ústecké univerzity připomněl, že vědci z této univerzity spolupracují v oblasti klimatických změn s německými odborníky a hledají návrhy na řešení jejich dopadů. Koncem minulého roku pořádali dvoudenní konferenci o dopadech klimatických změn v česko-německém povodí Labe. Podle Josefa Sejáka se řešení problému musí ale hledat v celé české krajině. „Z milionu hektarů území jsme vodu vytlačili a urychlili jsme její odchod,“ řekl Seják. Neschopnost krajiny zadržet vodu se podle Sejáka také spolupodílela na povodních v minulých letech. Významnou pomocí při ochraně před povodní může být i zvyšování ploch luk, pastvin a lesů.
Podle Ústavu zemědělských a potravinářských informací dochází během posledních desetiletí v Evropě k intenzivní degradaci půdy, která je způsobena nebo zhoršována lidskou činností. Odborníci vyjadřují obavy, že se v budoucnu intenzita těchto negativních procesů zvýší. Patrně k tomu přispěje i probíhající změna klimatu doprovázená extrémními výkyvy počasí, které mohou mít negativní účinky na půdu. Například dostupné údaje ze 13 ze členských států EU kalkulují roční škody způsobené jen erozí na 700 milionů až 14 miliard euro ročně. Dalším procesem ovlivňujícím kvalitu půdy je úbytek organické hmoty. Přibližně 45 procent půdy v Evropě má podle ÚZPI střední obsah organické hmoty a dalších 45 procent půd má obsah nízký či dokonce velmi nízký. Problém úbytku organické hmoty postihuje zejména jižní Evropu, ale také některé části Francie, Německa, Švédska či Velké Británie.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down